Pluskwy z racji swoich rozmiarów są trudne do wykrycia. Najczęściej ich obecność sygnalizują pogryzienia na ciele człowieka. Niestety rozmnażają się bardzo szybko, a walka z nimi jest niezwykle trudna. Jakie metody są skuteczne, a jakich należy unikać?
Na czym polega gazowanie pluskwy?
Pluskwa domowa należy do pasożytów okresowych, żywiących się głównie krwią ludzi i zwierząt. Najczęściej żerują one nocą, a ich największa aktywność ujawnia się w najgłębszej fazie snu człowieka, czyli od 1 do 5 rano. W ciągu dnia skrywają się w szczelinach mebli, podłogi, czy rowkach materaca lub tapicerki. Do swojej ofiary przyciąga je ciepłota, substancje wydzielane przez skórę, a także wydychany dwutlenek węgla. Pożywione krwią wracają do swoich kryjówek.
Zwalczanie tych insektów nie jest proste. Jedną z używanych niegdyś metod było gazowanie, które zostało uznawane za jedną z prostszych sposobów usunięcia pluskiew. Polegała na stosowaniu specjalnych środków chemicznych zawierających dichlorofos, które tworzyły lotne związki lub opary.
Je względu na dużą szkodliwość związków chemicznych w 2013 roku został wprowadzony zakaz używania środków zawierających dichlorofos w całej Unii Europejskiej.
Jak wygląda przebieg usługi?
Biorąc pod uwagę szkodliwość gazowania, nie należy korzystać z tego rodzaju usługi. Zabieg ten znacząco może przyczynić się do zatrucia, a nawet śmierci. Gazowanie to proces polegający na eliminacji szkodników, w tym także pluskiew. Dokonuje się go przy użyciu dymu, pary lub silnie trujących gazów. W trakcie zabiegu precyzyjnie wypełnia się zamkniętą przestrzeń określonym preparatem w celu uduszenia bądź zatrucia szkodników obecnych w danym miejscu. Warto jednak pamiętać, że proces ten jest skomplikowany i niebezpieczny. Usługa gazowania przeprowadzona w nieodpowiedni sposób może wyrządzić dużo szkód w środowisku naturalnym, a także będzie stanowić zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt.
Potrzebujesz naszej pomocy? Zadzwoń!
Czy ta metoda pozwala skutecznie pozbyć się insektów?
Gazowanie nie jest skuteczną metodą na pozbycie się pluskiew. Początkowy efekt może okazać się zadowalający, ale po kilku lub kilkunastu dniach szkodniki powrócą. Dzieje się tak, ponieważ są one usuwane tylko w tych miejscach, do których dotrą opary, dlatego nie zabija insektów ukrytych głębiej, a także nie niszczy ich jaj. Sposobów na ich pozbycie jest kilka, ale warto pamiętać, że to trudny przeciwnik, który wymaga odpowiednich metod zwalczania. To długotrwały proces, podczas którego konieczne jest użycie specjalnych preparatów. Dobrym rozwiązaniem będzie zatrudnienie firmy, która specjalizuje się w tego typu usługach.
Jakie metody pozwolą skutecznie pozbyć się szkodników?
Tylko profesjonalna firma wie jak zająć się taką czynnością jak usuwanie pluskiew.
Zadba ona o zlokalizowanie wszystkich gniazd, legowisk i jajeczek szkodników. Dodatkowo dobierze odpowiednie środki chemiczne, które następnie rozpyli w pomieszczeniu. Warto zatem zwrócić się z problemem do fachowców, którzy zastosują odpowiednie metody, do których można zaliczyć:
- wymrażanie – polega na zastosowaniu sprzętu generującego suchy lód. Metoda ta nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, bazuje na ciekłym dwutlenku węgla. Jest to w pełni ekologiczny sposób na pozbycie się insektów.
- zamgławiania zimną bądź ciepłą mglą – polega na rozprowadzaniu cieczy za pomocą generatora mgły.
- mikrokapsułki metodą ULV – wytwarzane są podczas zamgławiania ULV. Działają błyskawicznie i skutecznie na wszelkie insekty.
W przypadku, kiedy zostanie wykryta obecność pluskiew, nie należy zwlekać z ich usunięciem. Profesjonalne firmy dysponują odpowiednim sprzętem, dzięki temu są w stanie zlokalizować wszystkie siedliska insektów. Przy pomocy odpowiednio dobranej metody walka z przeciwnikiem będzie bezpieczna i skuteczna.