Sadza na ścianach to niezbyt estetyczny widok, ale dla posiadaczy kominków i domowych piecyków może być dość regularnym problemem. Tłuste, czarne plamy osiadające na ścianach zdarzają się nie tylko po pożarach, gdzie skala zniszczeń jest zdecydowanie największa, ale także w pobliżu kominków, piecyków, a nawet kuchenek gazowych czy większych świec palonych przez dłuższy czas. Jak sobie z nimi poradzić i usunąć sadzę ze ścian oraz zapobiegać ich ponownemu pojawianiu się?
Skorzystaj z naszych usług czyszczenia sadzy ze ścian
Zadzwoń: +48 725 392 578
Gdy sadza pojawia się na ścianach
Powodem powstawania sadzy na ścianach i sufitach w pobliżu kominków, piecyków, kuchenek gazowych czy otwartego ognia jest dym, który pod wpływem ciepła łączy się z tłuszczem i kurzem zalegającymi na ścianach i wnika w drobne pory i mikropęknięcia na ich powierzchni. To właśnie z powodu kombinacji tłuszczu i kurzu oraz specyficznej struktury powierzchni, usuwanie sadzy ze ścian jest wyjątkowo trudnym i wymagającym zadaniem. Za powstawanie sadzy odpowiada także:
- nieprawidłowy sposób palenia (generujący duże ilości dymu),
- blokowanie dopływu powietrza do kominka,
- korzystanie ze słabo dosuszonego drewna – mokry materiał sprzyja powstawaniu sadzy smolistej.
Zdecydowanie najważniejszą kwestią pozwalającą uniknąć problemów z sadzą jest oczywiście odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie miejsc, które będą na nią najbardziej narażone. Mając działający kominek warto już od początku zadbać o to, aby sadza nie miała łatwości osiadania na ścianach i suficie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na prawidłowe warunki spalania w kominku – czystość komina odprowadzającego powietrze na zewnątrz, dostęp powietrza z zewnątrz, prawidłowy dobór drewna do paleniska. Dobrze jest też dopilnować, by ściany były regularnie czyszczone z sadzy i odświeżane. Nie każdą sytuację da się przewidzieć i sadzy powstającej w wyniku pożaru trudno zapobiegać wcześniej, ale w kwestiach na które użytkownicy kominków mają pewien wpływ warto postarać się o to, by sadzy w mieszkaniu było jak najmniej.
Dlaczego nie warto podejmować się samodzielnego czyszczenia sadzy ze ścian?
Sadza, czy to powstająca w wyniku pożaru, czy też zwyczajnego spalania drewna w kominku, zawiera wiele szkodliwych dla człowieka toksyn. Ich wdychanie może powodować poważne problemy z układem oddechowym, dlatego tak ważne jest aby każdy kominek czy domowe palenisko posiadały odpowiednią wentylację i skuteczne odprowadzanie dymu.
Podczas czyszczenia sadzy ze ścian, toksyczne związki lotne uwalniają się ponownie, a z uwagi na potrzebę zeskrobywania sadzy na sucho, człowiek wykonujący zadanie znajduje się bardzo blisko źródła samej sadzy.
Samodzielne usuwanie sadzy ze ścian jest trudne, pracochłonne i wymaga zastosowania odpowiednich środków ochrony. Zatrudniając do zadania doświadczoną firmę sprzątającą możesz mieć pewność skutecznego usunięcia sadzy ze ścian i ich odpowiedniego zabezpieczenia, ale jednocześnie zachowania bezpieczeństwa w mieszkaniu zarówno w trakcie, jak i po usunięciu sadzy. Przedsiębiorstwa oferujące sprzątanie sadzy ze ścian takie jak Vector specjalizują się w sprzątaniu po pożarach, więc w swoim wyposażeniu posiadają nie tylko specjalistyczny sprzęt ułatwiający szybkie i dokładne usuwanie sadzy, ale też preparaty pozwalające zabezpieczyć ściany przed jej ponownym osiadaniem. Dysponując odpowiednimi certyfikatami i wiedzą doświadczonych, przeszkolonych pracowników, zapewniamy szybką, skuteczną i pełną likwidację sadzy z domu po paleniu w kominku, piecu, wieloletniej pracy kuchenki gazowej czy po pożarze.
Co zrobić, aby skutecznie usunąć sadzę ze ścian?
Dla osób użytkujących na co dzień domowe kominki, a więc narażonych na pojawianie się sadzy na ścianach i sufitach ważne jest, by w trakcie spalania korzystać ze specjalistycznych środków zapobiegających tworzeniu się sadzy, dodawanych do spalania drewna. Środki takie nie tylko zapobiegną osadzaniu się sadzy w samym kominie, ale też wydostawaniu się jej na zewnątrz i brudzeniu ścian mieszkania.
W przypadku pożarów, najlepszym sposobem na uniknięcie sadzy będzie oczywiście odpowiednie zabezpieczenie samego domu i dostosowanie go do zasad BHP tak, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia samego pożaru. Jeśli jednak się wydarzy, szybka reakcja w postaci kompleksowego czyszczenia sadzy ze ścian przez profesjonalną firmę to jedyne rozwiązanie, aby możliwe było zachowanie mieszkania w stanie bezpiecznym do użytkowania.