Niezależnie od przyczyny zalane mieszkanie zawsze przysparza wielu problemów. Uciążliwy zapach stęchlizny może być obecny przez wiele tygodni a czasami nawet miesięcy. Dodatkowo pojawiający się grzyb i pleśń zagrażają zdrowiu. W takiej sytuacji z pewnością pomocny okaże się ozon.
Na czym polega ozonowanie mieszkania?
Ozon jest cząsteczką tlenu, złożoną z trzech atomów. Dodatkowo jest reaktywny, dzięki czemu jest skuteczny, ale może wpływać negatywnie na skórę i drogi oddechowe. Ponadto silnie reaguje z innymi cząsteczkami, co przyczynia się do skutecznego rozbijania struktur i trwałego usunięcia przykrych zapachów i drobnoustrojów.
Proces ozonowania po zalaniu nie jest skomplikowany i przynosi wiele pozytywnych korzyści. Jego celem jest dezynfekcja, deakaryzacja (usunięcie alergenów), a także dezodoryzacja (trwałe pozbycie się zapachów – nie ich maskowanie). Cały zabieg ma za zadanie usunąć wirusy, bakterie, chorobotwórcze zarazki, alergeny oraz grzyby i ich przetrwalniki.
Potrzebujesz naszej pomocy? Zadzwoń!
Ozonowanie po zalaniu dobrze jest wykonać niezwłocznie po osuszeniu i uprzątnięciu całego pomieszczenia. Przesiąknięte tynki oraz przedmioty mimo wysuszenia stanowią dobre środowisko do rozwoju drobnoustrojów i przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu.
Dzięki szybkiemu działaniu można skutecznie pozbyć się zarodników grzybów i pleśni, które bardzo szkodliwie wpływają na zdrowie człowieka. Dużą zaletą ozonu jest fakt, że dociera on nawet do najmniejszych szczelin, dzięki czemu mamy pewność, że przeprowadzony zabieg przyniesie oczekiwane rezultaty.
Jak przygotować mieszkanie do ozonowania po zalaniu?
Przed ponownym korzystaniem z zalanej nieruchomości, koniecznie należy przeprowadzić dezynfekcję. Proces ozonowania dokładnie i skutecznie usunie wszelkie drobnoustroje niebezpieczne dla zdrowia. Przed jego rozpoczęciem należy starannie przygotować daną powierzchnię. Pierwszą czynnością jest osuszenie i gruntowne posprzątanie mieszkania po zalaniu.
Ozon wpływa negatywnie na przedmioty i sprzęt, powoduje ich starzenie, dlatego należy wynieść wszystko, co tylko jest możliwe. Wyposażenie, które musi pozostać w pomieszczeniu, należy szczelnie zabezpieczyć folią.
Konieczne jest zabranie wszystkich roślin i niedopuszczanie do pomieszczenia żadnych zwierząt. Dodatkowo należy zabezpieczyć wszystkie kratki wentylacyjne. Okna i drzwi muszą być szczelnie zamknięte, a w przypadku występowania otworów umożliwiających wymianę powietrza, trzeba je uszczelnić.
Po starannym przygotowaniu pomieszczenia wszystkie osoby muszą go opuścić. W trakcie procesu ozonowania danej powierzchni obecny może być jedynie pracownik profesjonalnej firmy, który jest wyposażony w odpowiedni strój (kombinezon maska ochronna, rękawiczki). Ozon jest bardzo niebezpieczny dla człowieka, roślin i zwierząt.
Jak wygląda przebieg i ile trwa ozonowanie mieszkania po zalaniu?
W pierwszej kolejności należy dokładnie przygotować mieszkanie. Kolejną czynnością jest rozmieszczenie generatorów ozonu na odpowiednio przygotowanym podwyższeniu i ich uruchomienie. Następnie pracownik monitoruje cały zabieg, a także pomiar stężenia ozonu, tak aby utrzymywał się on na odpowiednim poziomie, dając oczekiwany efekt. Po zakończeniu pracy generatorów trzeba odczekać ok. 30 minut, następnie otworzyć okna i przewietrzyć pomieszczenie do momentu uzyskania bezpiecznego stężenia ozonu dla zdrowia człowieka. Przez kilka godzin może być wyczuwalny specyficzny zapach, podobny do tego, który występuje po gwałtownej burzy.
Długość całego procesu ozonowania po zalaniu zależy od: wielkości pomieszczenia, poziomu zawilgocenia oraz użytego generatora. Może to potrwać kilka godzin, a czasami nawet kilka dni.
Jakie efekty przynosi ozonowanie mieszkania po zalaniu?
Mieszkanie po zalaniu jest obarczone wieloma czynnikami, które są szkodliwe dla zdrowia. Zaletą ozonowania jest jego skuteczne działanie i neutralność dla środowiska. Doskonale potrafi zlikwidować szkodliwe drobnoustroje, które negatywnie wpływają na człowieka. Dodatkowo jest najbezpieczniejszą metodą dezynfekcji i oczyszczania przestrzeni. Ozon w sposób kompleksowy działa na organizmy żywe poprzez:
- uszkodzenie błon biologicznych,
- zahamowanie działania enzymów i uniemożliwienie oddychania wewnątrzkomórkowego.
Dzięki tym właściwościom perfekcyjnie radzi sobie z drobnoustrojami, pleśnią grzybami i wirusami, a także zlikwiduje nieprzyjemny zapach stęchlizny. Pomimo iż ozon w dużym stężeniu jest gazem trującym, to profesjonalnie przeprowadzony zabieg, jest w pełni bezpieczny dla człowieka.
Proces ozonowania, choć wydaje się nieskomplikowany, powinien być przeprowadzany przez profesjonalne firmy. Źle wykonany wiąże się z dodatkowymi kosztami, a nawet może zagrażać zdrowiu. Skuteczne osuszanie powierzchni i przedmiotów po zalaniu, a także ich dezynfekcja, pozwoli na ponowne i bezpieczne ich użytkowanie.