Sprzątanie po zgonach wymaga posiadania wiedzy, specjalistycznych środków chemicznych i profesjonalnego sprzętu. Ponadto osoby sprzątające po zmarłych powinny mieć wiedzę o zasadach BHP i znać obowiązujące przepisy sanitarno-epidemiologiczne. Kto może wykonać sprzątanie po zgonie i jak należy to zrobić?
Jak powinno wyglądać sprzątanie po zgonie w świetle polskich przepisów?
Przepisy określające zasady sprzątania po zabójstwach to gąszcz norm prawnych. Są to głównie przepisy sanepidu określające zasady sprzątania i dezynfekcji po zgonach. Określają one między innymi konieczność stosowania wysokiej jakości preparatów chemicznych posiadających atesty.
W zależności od czasu, po jakim znaleziono ciało, jest ono w różnym stopniu rozkładu. Oczywiście im później zostaną znalezione zwłoki, tym widok jest bardziej przerażający i może wywołać większy szok czy traumę.
Sprzątanie po zgonach jest bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo innych, ponieważ po ustaniu funkcji życiowych w ciele nadal zachodzą różne reakcje chemiczne, które stanowią zagrożenie dla zdrowia osób żyjących. Z uwagi na to, osoby sprzątające muszą być wyposażone w odpowiednie środki zabezpieczające. Do środków ochrony osobistej zalicza się między innymi maski pełnotwarzowe, kombinezony i rękawice.
Jakie służby biorą udział w postępowaniu zabójstwa?
Zgłoszenie zabójstwa najlepiej zgłosić dzwoniąc pod ogólny numer alarmowy (112), na policję (997) lub na pogotowie (999). Ratownicy medyczni są potrzebni, aby potwierdzić zgon, natomiast policjanci, aby zabezpieczyć miejsce i rozpocząć postępowanie. Zabójstwa i morderstwa należą bowiem do grupy przestępstw traktowanych jako przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.
Podstawowe czynności dowodowe są konieczne, aby móc rozpocząć inne działania wskazane w kodeksie karnym. Życie człowieka traktowane jako wartość nadrzędna i najważniejsza powoduje, że za zabójstwo polski ustawodawstwa przewidział najwyższy wymiar kary, czyli wymiar dożywotniego pozbawienia wolności. Pomocą w postępowaniu służą też firmy sprzątające po zgonach, które posiadają w ofercie zabezpieczenie terenu.
Efekty sprzątania po morderstwie – realizacja Vector
Kiedy można zacząć sprzątanie lokalu po zabójstwie?
Sprzątanie mieszkania lub domu po zabójstwie może być bardzo traumatyczne. Często wykonuje się wtedy wiele gwałtownych ruchów, które z pozoru mogą wydawać się logiczne i konieczne. Niewiele osób jednak wie, że nie należy wietrzyć pomieszczenia, w którym znaleziono zwłoki. Otworzenie okien może spowodować, że owady wylecą przez okno i rozniosą bakterie w innym miejscu. Powinno się zadbać o to, aby zostały w pomieszczeniu i nie poleciały nigdzie, dlatego powinno się zakryć kratki wentylacyjne.
Do czasu przyjazdu firmy sprzątającej, która wykona profesjonalne sprzątanie i dezynfekcję, nie należy wchodzić do pokoju. Kratki można odkryć dopiero po wykonaniu wszelkich czynności, ponieważ środki chemiczne mogą przedostać się do innych mieszkań i otruć mieszkańców. Trzeba pamiętać też o tym, że przed przystąpieniem do prac przez firmę sprzątającą, do mieszkania lub lokalu nie należy dopuszczać osób trzecich.
Kto może wykonać sprzątanie po zabójstwie?
Sprzątanie po zgonie to czynność konieczna, aby móc wrócić do codziennego używania pomieszczenia lub lokalu. Jest to jednak bardzo wymagające zajęcie, które wymaga:
- wiedzy,
- specjalistycznych narzędzi,
- dostępu do profesjonalnych środków chemicznych.
Co więcej, ślady po zabójstwie lub samobójstwie, takie jak ślady krwi czy fekaliów wymagają użycia silnych środków chemicznych, które starannie oczyszczą powierzchnie i przedmioty.
Ponadto trzeba mieć na uwadze, że usuwanie śladów po zabójstwach może być wydarzeniem traumatycznym. Z uwagi na to, sprzątanie po zabójstwie warto zlecić profesjonalnej firmie, która nie boi się brutalnych widoków. Dzięki temu rodzina, bliscy lub inne postronne osoby nie narażają się na obcowanie ze skutkami zabójstwa.
Sprzątanie po śmierci to nie tylko usunięcie ciała i wykonanie dezynfekcji. Niekiedy konieczne jest nawet zerwanie tapet, parkietu czy kucie ścian. Profesjonalna oceny stanu skażenia pomoże wykonać firma specjalizująca się w sprzątaniu po zabójstwach i zgonach, taka jak Vector.
Jak wygląda przebieg profesjonalnego sprzątania po zabójstwach/morderstwach?
Sprzątanie po zabójstwach różni się nieco od zwykłego sprzątania po śmierci, do której doszło na skutek choroby lub z przyczyn naturalnych. Tutaj dochodzi konieczność zabezpieczenia śladów, takich jak krew, płyny ustrojowe i inne, pochodzące z ciała denata.
Zabezpieczaniem śladów mogą zająć się wyłącznie osoby współpracujące z organami ścigania, a także technicy posiadający odpowiednie w tym celu kwalifikacje i certyfikaty, tacy jak profesjonaliści z firmy Vector. Jest to bardzo ważne, dlatego że w przeciwnym razie mogłoby dojść do nieumyślnego zatarcia śladów, utrudniającego, a nawet uniemożliwiającego znalezienie sprawcy.
Po zabezpieczeniu śladów przychodzi czas na przeprowadzenie dezynfekcji po zmarłym. Przebiega ona już w klasyczny sposób, obejmując opróżnienie pomieszczenia, zneutralizowanie i usunięcie groźnych dla zdrowia i życia zabrudzeń, a także przeprowadzanie takich zabiegów jak ozonowanie, zamgławianie i dezodoryzacja, w celu skutecznego wyeliminowania groźnych toksyn, patogenów i nieprzyjemnego zapachu.
KONTAKT – Vector Usługi Specjalistyczne – sprzątanie po zabójstwie/morderstwie
Jesteśmy dostępni 24 h/7 dni w tygodniu – zadzwoń:
FAQ – Sprzątanie po morderstwach
1. Czym się kierować, wybierając firmę sprzątającą po zabójstwie?
Jednym z kluczowych czynników jest doświadczenie we współpracy z policją i prokuraturą. Sprzątanie po zmarłych jest zawodem specyficznym i wymaga kompetentnego podejścia do tematu, by nie przyczynić się do utrudniania śledztwa. Ważnym kryterium jest oczywiście legalność prowadzonej firmy, posiadanie niezbędnej wiedzy i kwalifikacji oraz możliwość wystawienia odpowiedniej dokumentacji, jaką można przedstawić w firmie ubezpieczeniowej lub spółdzielni mieszkaniowej.
2. Jak długo trwa sprzątanie po morderstwie?
Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Dużo zależy od sposobu, w jaki doszło do zbrodni, mającego bezpośredni wpływ na ilość zanieczyszczeń, jakie powstają w efekcie. Ponadto duże znaczenie ma również czas, jaki upłynął między zbrodnią a rozpoczęciem sprzątania. Sprzątanie po zabójstwie może zatem trwać od kilku godzin do nawet kilku dni i obejmować czynności takie jak skuwanie tynku lub zrywanie podłóg.
3. Co dzieje się ze skażonymi przedmiotami z miejsca zdarzenia?
Po zabezpieczeniu dowodów dla policji, konieczne jest zdezynfekowanie skażonych przedmiotów, aby przestały one stwarzać zagrożenie dla otoczenia poprzez osiadłe na nich toksyny i patogeny. Jeśli jednak dezynfekcja jest niemożliwa, wówczas wszelkie skażone przedmioty muszą zostać poddane bezpiecznej utylizacji.