Samochód to symbol statusu materialnego. Czyste i zadbane auto dobrze świadczy o właścicielu, a jazda w pachnącym wnętrzu jest przyjemnością. Nieprzyjemny zapach w samochodzie może pojawić się niespodziewanie. Przykry zapach z nawiewu czy brzydki zapach ze skóry to tylko przykłady. Skąd brzydki zapach w samochodzie i jak usunąć nieprzyjemny zapach w samochodzie domowym lub profesjonalnym sposobem?
Nieprzyjemny zapach w samochodzie – powody
Jazda w pachnącym samochodzie to przyjemność. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy nie można otworzyć okien, ładne powietrze w środku jest bardzo ważne. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się odświeżacze do powietrza w samochodzie. Zdarza się jednak, że nawet najładniej pachnące odświeżacze nie niwelują przykrego zapachu. Brzydki zapach skutecznie może uprzykrzyć przebywanie w aucie, jak i samą podróż. Jakie są przyczyny brzydkiego zapachu w aucie?
- stare jedzenie
Samochód służy do szybkiego przemieszczania się na różne odległości. Umożliwia dojazdy do pracy, wygodne przewożenie zakupów czy dłuższe podróże. Często w samochodzie je się posiłki, wśród których można wymienić nie tylko kanapki czy słodkie lub słone przekąski, ale także jedzenie kupione np. w restauracjach typu fast-food lub na stacji benzynowej. Jedzenie, które nie zostanie od razu zjedzone lub niechcący wpadnie pod fotel, lub dostanie się w inne zakamarki samochodu, już po kilku dniach może zacząć pleśnieć czy gnić. Procesy związane z psuciem się jedzenia wiążą się z wydzielaniem brzydkiego, ostrego, a nawet duszącego zapachu, który w zamkniętym wnętrzu auta może przyprawiać o ból głowy lub powodować chęć wymiotów.
Potrzebujesz szybkiej pomocy? Skontaktuj się z nami!
Zadzwoń: +48 725 392 578
- wilgoć i pleśń
Nigdy nie wolno bagatelizować wilgoci w aucie, a łatwo ją poznać po zaparowanych szybach czy zapachu stęchlizny. Kabina samochodu to miejsce, które mimo odgrodzenia od zewnętrznych warunków atmosferycznych, reaguje na wilgoć w powietrzu. Źródłem wilgoci w aucie mogą być nieszczelne uszczelki, ale najwięcej wilgoci przynoszą do wnętrza samochodu pasażerowie, którzy wsiadają do auta w mokrych butach i kurtkach. Kumulowanie się wilgoci może doprowadzić do powstania w aucie grzybów i pleśni, łatwych do zaobserwowania na tapicerce, która staje się nieprzyjemna w zapachu i wilgotna.
- zagrzybione kanały wentylacyjne lub brudna klimatyzacja
Dbanie o samochód to obowiązek każdego właściciela, a czyszczenie klimatyzacji czy wentylacji powinno odbywać się regularnie. Źródłem przykrego zapachu w samochodzie mogą być zagrzybione kanały wentylacyjne auta, przez które wydobywa się przykry, drażniący zapach. Wentylacja i klimatyzacja w aucie to przestrzenie, w których łatwo gromadzą się bakterie i wirusy, a często także rozwija się grzyb.
Jak zlikwidować przykry zapach w samochodzie?
Przykry zapach może uderzyć zaraz po otworzeniu drzwi. W obawie przed konsekwencjami związanymi z długim przebywaniem w kabinie samochodu, gdzie brzydko pachnie, konieczne jest jak najszybsze podjęcie kroków związanych z poprawą zapachu.
Zastanawiasz się, jak zlikwidować brzydki zapach w samochodzie? W zależności od źródła problemu są to na domowe, jak i profesjonalne sposoby.
- domowe sposoby na brzydki zapach w samochodzie
Podstawowym zabiegiem, który można zrobić w domowych warunkach, jest przemycie wszystkich często dotykanych elementów w samochodzie środkiem dezynfekującym. Co więcej, jeśli to możliwe, z foteli warto zdjąć pokrowce i wyprać je w temperaturze minimum 50 stopni. Dokładne odkurzenie wnętrza pozwoli na sprawdzenie, skąd wydobywa się nieprzyjemny zapach. Nie zapominaj też o naturalnym wietrzeniu samochodu, które pozwala na pozbycie się przykrego zapachu.
- profesjonalne sposoby na przykry zapach w samochodzie
Dbając o czystość pojazdu warto regularnie wykonywać profesjonalne dezynfekowanie samochodu, a także ozonowanie i odkażanie auta. Chociaż wiele czynności można wykonać w samochodzie samodzielnie, to nie posiadając odpowiedniego sprzętu i profesjonalnych środków czystości, wykonanie dezynfekcji pojazdu nie jest możliwe. Dokładne czyszczenie samochodu sprawia, że we wnętrzu kabiny nie rozwijają się nawet najgroźniejsze bakterie czy grzyby. Profesjonalne czyszczenie samochodu pozwala na wyeliminowanie przykrego zapachu i cieszenie się jazdą w komfortowych warunkach.