Śmierć bliskiej osoby to silny cios, powodujący smutek, cierpienie i rozchwianie emocjonalne. W tym trudnym czasie rodzina i przyjaciele zmarłego przeżywają żałobę. Równocześnie muszą także dopilnować dopełnienia wszelkich formalności związanych ze śmiercią bliskiego i zająć się pozostawionym przez niego dobytkiem. Jak poradzić sobie z bólem oraz wszystkimi obowiązkami i przetrwać ten trudny czas?
Żałoba po śmierci bliskiej osoby
Żałoba to naturalna reakcja organizmu na utratę kogoś bliskiego. Towarzyszą jej silne, często bardzo skrajne emocje. Żałoba przebiega etapami. Ich znajomość może ułatwić proces radzenia sobie ze śmiercią bliskiej osoby.
Szok i otępienie
Pierwszy etap żałoby wiąże się z odczuwaniem szoku i otępienia. Osoba, która utraciła kogoś bliskiego, zazwyczaj nie może w to uwierzyć. Często wypiera ona stratę, a nawet całkowicie neguje rzeczywistość.
Tęsknota i rozgoryczenie
Po tym, jak osoba w żałobie po inicjalnym szoku przyjmie do wiadomości śmierć bliskiego, dociera do niej świadomość straty. Odczuwa przez to żal, smutek, rozgoryczenie i wielką tęsknotę. Na tym etapie może pojawić się również złość, zarówno na zmarłego, jak i na otoczenie.
Żałoba po śmierci bliskiego ma wiele etapów. Powinno się dać sobie przestrzeń na przejście każdego z nich.
Dezorganizacja
Śmierć człowieka powoduje dezorganizację życia osób odczuwających jego stratę. Zmianie ulegają ich plany oraz sposób spędzania czasu. Ten etap żałoby jest szczególnie trudny, wymaga bowiem od bliskich zmarłego nauczenia się życia na nowo.
Reorganizacja
Na tym etapie żałoby bliscy zmarłego zaczynają porządkować swoje życie i powoli odnajdują się w nowej rzeczywistości.
Akceptacja
Ostatnią fazą żałoby jest akceptacja śmierci bliskiej osoby.
To, ile trwa każdy z etapów żałoby, jest kwestią całkowicie indywidualną. Każdy człowiek jest inny i w innym tempie będzie dochodził do siebie po stracie. W tym okresie ważne jest, by zrozumieć swoje emocje, pozwolić sobie na ich odczuwanie i dać sobie tyle czasu, ile to konieczne, by przystosować się do życia w nowej rzeczywistości.
Dopełnienie wszelkich formalności związanych ze śmiercią bliskiego
Po śmierci bliskiej osoby należy przede wszystkim zadbać o wystawienie karty i aktu zgonu. Następnie konieczne jest zorganizowanie pogrzebu. Pogrążeni w żałobie rodzina i przyjaciele mogą na szczęście liczyć na wsparcie pracowników zakładu pogrzebowego, którzy dopełnią wszelkich formalności związanych z pochówkiem. Wystarczy podpisać stosowne upoważnienie, wybrać miejsce i datę pochówku oraz trumnę i/lub urnę.
Zakład pogrzebowy oferuje również pomoc przy otrzymaniu zasiłku pogrzebowego. Do pozostałych formalności związanych ze śmiercią bliskiej osoby należą:
- uzyskanie renty po zmarłym,
- uzyskanie odprawy pośmiertnej,
- wybranie urlopu okolicznościowego,
- nabycie lub odrzucenie spadku.
Zadbanie o mieszkanie i rzeczy zmarłej osoby
Po śmierci bliskiej osoby konieczne jest również zadbanie o jej mieszkanie i znajdujące się w nim rzeczy.
Mieszkanie zmarłej osoby
Mieszkanie zmarłej osoby należy poddać gruntownemu czyszczeniu, by przygotować je na sprzedaż, wynajem lub przyjęcie nowych lokatorów. W tym celu najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, która opróżni lokal ze wszystkich znajdujących się w nim mebli, przedmiotów oraz śmieci.
Zatrudniani przez nią technicy w razie czego zerwą tapety, skują tynki i zdemontują podłogi. Czyszczenie mieszkania po zmarłym zakłada jego odkażenie, mechaniczne usunięcie zabrudzeń oraz dezodoryzację, służącą eliminacji nieprzyjemnych zapachów.
Dowiedz się więcej o usłudze sprzątania po zmarłych
Profesjonalna firma sprzątająca może ponadto wykonać ozonowanie, zamgławianie, mikrodyfuzję oraz czyszczenie suchym lodem. Poza pomieszczeniami czyszczeniu i dezynfekcji mogą być również poddane wartościowe przedmioty.
Specjalistyczne sprzątanie po zgonach pozwala na pozbycie się wszelkich ewentualnych źródeł skażenia biologicznego i odświeżenie mieszkania.
Rzeczy należące do zmarłej osoby
Dobytek ruchomy zmarłego należy przejrzeć i posortować. Przedmioty cenne i posiadające wartość sentymentalną warto zachować. Resztę, jeżeli są w dobrym stanie, można sprzedać lub przekazać potrzebującym, zawożąc je do schroniska dla bezdomnych, Domu Samotnej Matki lub wrzucając do specjalnego kontenera na odzież używaną.
W wypadku zostawionych przez osobę zmarłą ręczników, koców, kołder i bielizny pościelowej warto skontaktować się ze schroniskiem dla zwierząt lub fundacją zajmującą się ratowaniem zwierząt domowych i dziko żyjących. Często świadomość, że chociaż część rzeczy należących do zmarłego może pomóc innym, stanowi źródło pocieszenia dla pogrążonych w żałobie bliskich.
W przypadku pozostałych przedmiotów należy zlecić utylizację rzeczy po zmarłym. W ten sposób należy przede wszystkim zająć się meblami i ubraniami, które miały bezpośredni kontakt ze zwłokami lub zostały w inny sposób narażone na skażenie biologiczne.