Pleśń jest częstym zjawiskiem, które występuje po zalaniu mieszkania. Rozwija się ona w środowisku o podwyższonej wilgotności przy optymalnej temperaturze. Woda szybko wnika w różne materiały, stwarzając idealne warunki dla jej wzrostu. Pleśń stanowi poważne zagrożenie zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i struktury budynku. Chcąc uniknąć tego typu konsekwencji, kluczowe jest szybkie usunięcie nagromadzonej wody wraz z profesjonalnym osuszaniem.
Dlaczego szybkie osuszanie mieszkania jest kluczowe, aby zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni?
Grzyby i pleśń rozwijają się w wilgotnym środowisku przy odpowiedniej temperaturze. Nawet niewielkie ilości wilgoci stworzą dogodne warunki do ich rozrostu. Stanowi to poważne zagrożenie, zwłaszcza dla osób zmagających się z alergią, astmą czy osłabionym układem odpornościowym. Dodatkowo wilgoć powoduje degradację materiałów, stąd też może uszkodzić strukturę danego pomieszczenia czy budynku. Jeżeli nie zostanie ona w porę usunięta, wówczas problem będzie narastał.
Wilgotne środowisko sprzyja także rozwojowi innych mikroorganizmów, co skutkuje m.in. nieprzyjemnym zapachem. Szybkie działanie zminimalizuje koszty i czas naprawy. Kluczowe jest zatem niezwłoczne osuszenie mieszkania, co pozwoli znacząco ograniczyć szkody. Jednak tego rodzaju procedury muszą być przeprowadzone w profesjonalny sposób, przy użyciu specjalistycznych urządzeń o dużej wydajności. Tylko tak możliwe jest przywrócenie pełnej funkcjonalności zalanych pomieszczeń. Szybkie działanie jest zatem kluczowe, aby zarówno zapobiec długoterminowym problemom, jak i doprowadzić miejsce do stanu bezpiecznego użytkowania.
Poznaj naszą usługę osuszania mieszkań
Jaki wpływ na zdrowie i konstrukcję budynku ma pleśń?
Rozwój pleśni po zalaniu stanowi poważne ryzyko zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i konstrukcji budynku. Oto najważniejsze z nich
Wpływ na zdrowie mieszkańców:
- problemy z układem oddechowym – w wyniku rozwoju pleśni wytwarzane są zarodniki oraz lotne związki organiczne, które podrażniają drogi oddechowe. Skutkuje to występowaniem takich objawów jak: podrażnienie gardła, kaszel, kichanie, uczucie zatkanego nosa, ból głowy i żołądka czy nudności;
- alergie – pleśń jest silnym alergenem, stąd też może wywoływać reakcje alergiczne, np. swędzenie oczu czy katar sienny;
- problemy neurologiczne – czarna pleśń produkuje mykotoksyny, które mogą skutkować objawami neurologicznymi, trudnościami z koncentracją lub ciągłym zmęczeniem.
Wpływ na konstrukcję budynku:
- degradacja materiałów budowlanych – pleśń znacząco osłabia materiały organiczne (płyty gipsowo-kartonowe, drewno czy tynk), co skutkuje ich rozpadem oraz utratą właściwości. Dodatkowo prowadzi do gnicia drewna w belkach, stropach czy podłogach, co znacząco obniża stabilność konstrukcji;
- wyższy poziom wilgotności w powietrzu – pleśń zatrzymuje wilgoć w powietrzu, co prowadzi do powstawania sprzyjających warunków dla dalszego rozwoju i pogłębienia problemów konstrukcyjnych;
- trwałe uszkodzenia – na skutek wilgoci i pleśni, sufity, ściany czy podłogi będą ulegać przebarwieniom, ponadto może dojść do łuszczenia się farby oraz pęknięć tynków;
- korozja metalu – wilgotne środowisko oraz obecność pleśni będzie skutkować przyspieszoną korozją metalowych elementów konstrukcji budynku, np. elementy nośne;
- uciążliwie nieprzyjemny zapach – rozwój pleśni przyczynia się do powstawania charakterystycznego, stęchłego zapachu, który jest trudny do wyeliminowania. Uniemożliwia to bezpieczne użytkowanie powierzchni, jak również znacząco zmniejsza wartość nieruchomości.
Przeczytaj wpis: Jak odgrzybić mieszkanie?
Co sprzyja rozwojowi pleśni?
Rozwojowi pleśni sprzyja kilka kluczowych czynników. To przede wszystkim:
- wysoka wilgotność powietrza;
- temperatura powietrza od 20⁰C do 30⁰C;
- obecność materii organicznej, np. tapety, farby lateksowe, drewno, tekstylia, dywany czy kurz i pył osadzony na powierzchniach;
- zawilgocone materiały;
- brak wentylacji;
- kondensacja wilgoci;
- nieprawidłowe usunięcie wody i wilgoci;
- brak zastosowania odpowiednich środków czyszczących i dezynfekujących.
Jeżeli woda i wilgoć nie zostaną skutecznie usunięte w ciągu 24-48 godzin po zalaniu, wówczas pojawi się pleśń. Im dłużej materiały pozostaną mokre, tym większe ryzyko jej rozwoju.
Jakie powinno podjąć się kroki po zalaniu, żeby zminimalizować wystąpienie negatywnych skutków?
Kiedy dochodzi do zalania, wówczas kluczowe jest szybkie działanie, aby zminimalizować negatywne skutki. Pierwszym krokiem będzie zapewnienie bezpieczeństwa. W tym celu należy odłączyć prąd w mieszkaniu oraz ustalić źródło zalania. Następną czynnością powinno być usunięcie wody za pomocą mopów i wiaderka lub specjalistycznej pompy (w przypadku większego zalania).
W dalszej kolejności kluczowa będzie wentylacja pomieszczeń, czyli otworzenie okien i drzwi oraz zastosowanie profesjonalnych wentylatorów i osuszaczy. Tutaj warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, aby obie procedury były przeprowadzone w prawidłowy i przede wszystkim skuteczny sposób. Dodatkowo należy wynieść wszystkie zniszczone przez wodę sprzęty, tekstylia czy inne przedmioty. Co ważne, jeżeli zalanie było poważne, wówczas konieczne jest staranne sprawdzenie konstrukcji budynku.
Chcesz zamówić usługę sprzątania po zalaniu? Zadzwoń:
Dlaczego warto zlecić usługę osuszania profesjonalnej firmie?
Osuszanie po zalaniu wymaga nie tylko zastosowania specjalistycznych metod i urządzeń, ale również odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Pozwala to skutecznie zminimalizować wszelkie szkody oraz uniknąć poważnych konsekwencji w przyszłości. Profesjonaliści używają wysokiej klasy sprzętu, dzięki któremu możliwe jest szybkie i efektywne obniżenie poziomu wilgoci. Dodatkowo stosują techniki pozwalające na dotarcie w trudno dostępne miejsca. Tutaj najczęściej stosowane są metody usuwania wilgoci z wnętrza struktury oraz z warstw podłogowych.
Przy sprzątaniu po zalaniu, w tym także osuszaniu podłóg i ścian, profesjonaliści z firmy Vector zawsze stosują specjalistyczny sprzęt.
Doświadczenie techników Vector pozwala na dotarcie w miejsca, które są najbardziej narażone na korozje przez pleśń, a nie są widoczne gołym okiem. Dzięki wykorzystaniu środków przeciwgrzybiczych i biobójczych wszystkie zarodniki pleśni zostają wyeliminowane, jednocześnie zapobiegając ich rozwojowi w przyszłości. Po zakończonej procedurze specjaliści dokonują monitoringu poziomu wilgoci, aby upewnić się, że wszystko zostało dokładnie osuszone. Co ważne, firmy osuszające mogą sporządzić szczegółową dokumentację z procesu osuszania, co będzie niezbędne do dopełnienia formalności z ubezpieczycielem.
Korzystając z usług firmy Vector, można zyskać gwarancję rzetelnie przeprowadzonej usługi. Specjaliści działają na terenie całego kraju i są do dyspozycji przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Zlecenie im osuszania to przede wszystkim pewność, że skutki zalania zostaną zminimalizowane.