Polskie piwnice coraz częściej zmieniają się ze składowiska rupieci w przytulne przestrzenie użytkowe. Być może i Ciebie zainspirowały fotografie urządzonego w piwnicy salonu gier, siłowni czy kącika do majsterkowania. Żeby jednak przebywanie w podziemiach domu było przyjemne, musimy zwalczyć problem nawracającego zapachu stęchlizny. Z tego krótkiego artykułu dowiesz się, jak go pokonać.
Przyczyny powstawania zapachu stęchlizny
Zapach stęchlizny ma swoje źródło w wilgoci, która niszczy strukturę podłóg i tynków oraz sprzyja rozwijaniu się grzybów. Jakie są przyczyny nadmiernego gromadzenia się wilgoci w naszych piwnicach? Przede wszystkim za to zjawisko odpowiedzialna jest nieprawidłowa wentylacja. Lokatorzy często nie pamiętają o sprawdzaniu drożności kratek wentylacyjnych lub sami zatykają je w obawie przed chłodem. Problem może stanowić również przesadna szczelność drzwi.
Piwnice często stanowią nieogrzewaną część naszych mieszkań. Niestety również tak fakt może przyczynić się do powstawania wilgoci i zapachu stęchlizny. Niska temperatura spowalnia bowiem odparowywanie wody. Nierzadko zdarza się, że przykry zapach wydziela konkretny przedmiot np. zaniedbany mebel tapicerowany, stary dywan, podniszczona tapeta lub parkiet.
Często problem pojawia się również wtedy, gdy w piwnicy doszło do zalania. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie nie tylko kompleksowego sprzątania i dezynfekcji, ale także ozonowania piwnicy, pozwalającego na skuteczne pozbycie się nieprzyjemnego zapachu.
Stęchlizny nie należy lekceważyć, gdyż wiąże się ona z obecnością grzybów, a ta negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Zwłaszcza alergicy i osoby o obniżonej odporności narażają się na wiele dokuczliwych dolegliwości, przebywając w niezdrowo wilgotnych pomieszczeniach.
Sposoby na stęchliznę – jak usunąć nieprzyjemny zapach i zapobiec jego powrotom
Pierwszym krokiem prowadzącym do pozbycia się przykrego zapachu powinno być wyrzucenie wszelkich przedmiotów generujących charakterystyczną woń stęchlizny lub posiadających wyraźne plamy wilgoci. Należy również zedrzeć drewniane podłogi, w których struktury wniknęła wilgoć. Pamiętaj także o umyciu ścian i spryskaniu ich środkiem grzybobójczym lub wezwaniu profesjonalnej ekipy, oferującej usługi usuwania pleśni i grzybów.
Konieczne będzie regularne udrażnianie kratek wentylacyjnych. Jeżeli obawiasz się chłodnych przeciągów, możesz zamontować w nich mechanizmy pozwalające delikatnie przymknąć kratkę, ale zapewniających stały przepływ powietrza. W drzwiach możesz zastosować podcięcia wentylacyjne, które na pewno stosujesz już w swojej łazience. Być może trzeba będzie pomyśleć o ogrzewaniu Twojej piwnicy, co nie tylko ustrzeże Cię przed przeziębieniem, ale i pomoże przegonić uciążliwą wilgoć.
Skorzystaj z oferowanych przez nas usług profesjonalnego sprzątania piwnic
Zadzwoń: +48 725 392 578
Czy warto korzystać z domowych sposobów na pozbycie się stęchlizny?
Dobre sposoby na walkę z wonią stęchlizny znały nasze babcie. Warto spróbować pozostawiania w pomieszczeniach goździków, palonych ziaren kawy i świeżych owoców pigwy. Można także zagotować wspomniane wcześniej goździki z pieprzem, miętą i majerankiem i na kilka godzin umieścić taką miksturę w odświeżanym pokoju.
Są to jednak jedynie tymczasowe sposoby na rozwiązanie tego problemu. Aby pozbyć się zapachu stęchlizny całkowicie konieczne często okazuje się skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy będą wyposażeni w odpowiedni sprzęt i środki.
Jak ze stęchlizną walczą profesjonaliści?
Niestety nie zawsze domowe sposoby wystarczą na usunięcie uporczywie powracającej do piwnicy stęchlizny. W takich wypadkach warto skorzystać z usług profesjonalnych przedsiębiorstw sprzątających. Jedną z nich jest oferująca dojazd na terenie całej Polski firma Vector.
Pracownicy Vector nie boją się pracy w ekstremalnych warunkach. Mają sporo doświadczenia w porządkowaniu domów, które przetrwały powódź lub pożar oraz w sprzątaniu zaniedbanych mieszkań osób zmarłych.
Ich sprawdzonym sposobem na usuwanie przykrych zapachów jest proces ozonowania, czyli dezynfekcji przy użyciu ozonu. Gaz ten skutecznie usuwa wszystkie bakterie, grzyby, pleśń, roztocza oraz inne mikroorganizmy a także alergeny w postaci pyłków traw i wreszcie odory. Za ozonem nie przepadają również większe szkodniki jak karaluchy lub gryzonie, co stanowi dodatkową zaletę takiego rozwiązania.