Dezynfekcja miejsc po zgonie jest niezbędnym elementem zabezpieczania ludzi, którzy po usunięciu zwłok będą mieli w dalszym ciągu kontakt z miejscem ich znalezienia. Bez względu na to czy śmierć nastąpiła w mieszkaniu, hotelu czy piwnicy, z przyczyn naturalnych, w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy samobójstwa, a nawet bez względu na skalę widocznych zabrudzeń pozostawionych na miejscu po usunięciu ciała, proces dezynfekcji po zgonie pozwala usunąć groźne dla zdrowia i życia człowieka bakterie, wirusy i patogeny rozwijające się przy rozkładzie ciała. Dezynfekcji po zwłokach nie należy jednak przeprowadzać samodzielnie – ze względu na zagrożenie kontaktu z wirusami, sprzątanie po zwłokach powinni przeprowadzać wyłącznie doświadczeni technicy. Na czym jednak polega taka procedura? Co warto wiedzieć o dezynfekcji po zgonie?
Wyłącznie specjalistyczne metody dezynfekcji
Jedną z podstawowych zasad sprzątania po zwłokach i przeprowadzania profesjonalnej dezynfekcji miejsc po zgonie jest konieczność zastosowania przez techników środków dezynfekujących i neutralizujących zapewniających wysoką skuteczność w usuwaniu obecnych na miejscu wirusów, bakterii, grzybów i patogenów. Środki czyszczące dostępne do domowego użytku, nawet te działające antybakteryjnie czy odkażająco nie zostały przetestowane pod kątem skuteczności przy dezynfekcji po zgonie i w związku z tym nie mogą dać gwarancji skuteczności. Opracowując schemat pracy w konkretnym pomieszczeniu i indywidualnie dopasowując techniki sprzątania do zastałych na miejscu śladów, technicy firmy Vector mogą działać wielopoziomowo i wykorzystywać metody, które wzajemnie się uzupełniają i zagwarantują skuteczną dezynfekcję.
Konieczność zlecenia profesjonalnej dezynfekcji po zwłokach najłatwiej jest przedstawić na przykładach bardziej drastycznych. Wezwani do sprzątania po samobójstwie czy tragicznych wypadkach losowych technicy muszą poradzić sobie z rozległymi plamami krwi, płynów ustrojowych i tkanek rozkładającymi się w różnych częściach mieszkania i wymagającymi umiejętnego obchodzenia się z czynnikami biologicznymi. Dezynfekcja takich miejsc nie należy do procesów łatwych i szybkich, ale bez niej mieszkanie czy pomieszczenie w którym nastąpił zgon nie będzie nadawało się do bezpiecznego użytku. Przy zgonie z przyczyn naturalnych takie ślady nie są widoczne, ale obecność bakterii i niebezpiecznych wirusów rozwijających się na rozkładającym się ciele pozostaje dalej znacząca i zagrażająca zdrowiu człowieka.
Kompleksowa dezynfekcja po zgonie – jak pracują technicy firmy Vector?
Zlecając naszej firmie zadanie dezynfekcji po zgonie warto wiedzieć z czym proces taki będzie się wiązał i umożliwić naszym technikom wykonywanie pracy jak najskuteczniej. Przebieg dezynfekcji po zgonie zawsze ustalamy indywidualnie dla każdego miejsca, bo choć techniki z jakich korzystamy się nie zmieniają, skala dezynfekcji w mieszkaniach już tak. Zdarza się, że na potrzeby dokładnego oczyszczenia mieszkania musimy usunąć z niego meble, sprzęty AGD, gabaryty, dywany czy firany i oczyścić je lub poddać utylizacji), a nawet przeprowadzić termiczną dezynfekcję ścian i sufitów lub pozbyć się części tapety na ścianie czy paneli na podłodze.
Wśród wykorzystywanych przez nas technologii zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywa ozonowanie pomieszczeń. Wiele osób zastanawia się, czy w przypadku śmierci naturalnej nie wystarczy przewietrzenie mieszkania w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu. Niestety, takie działanie nie gwarantuje stu procent skuteczności – ozonowanie z użyciem przemysłowego generatora daje nam szansę usunięcia szkodliwych cząsteczek, bakterii i wirusów z powietrza i usunięcia nieprzyjemnego zapachu. W połączeniu z pozostałymi technikami dezynfekcji (w tym zamgławiania AirFogiem i metodą kapsułkową, mikrodyfuzji czy czyszczenia suchym lodem), oczyszczanie mieszkań po zwłokach z pomocą doświadczonych techników przebiega szybciej, sprawniej i bezpieczniej niż jakiejkolwiek próby samodzielnej dezynfekcji mieszkań po zmarłych.