Ozonowanie mieszkania jest skuteczną metodą dezynfekcji pomieszczeń, wartą wykonania gdy chcemy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, wyeliminować grzyby i pleśnie na ścianach, przeprowadzić dokładną dezynsekcję w razie inwazji owadów, po awariach kanalizacji wymagających gruntownego sprzątania mieszkania, a także jako jeden z elementów profesjonalnego sprzątania mieszkań po zmarłych. Aby ozonowanie było skuteczne i zapewniło najlepsze efekty, pracę warto zlecić profesjonalistom korzystającym z odpowiedniego sprzętu i bezpiecznych preparatów do ozonowania. Jak przebiega taka procedura, jakie warunki należy zapewnić podczas profesjonalnego ozonowania i w jaki sposób gwarantuje się bezpieczeństwo dezynfekcji przez ozonowanie?
Kiedy należy wykonać ozonowanie?
Ozonowanie może być procedurą zastosowaną w celu pozbycia się z mieszkania nieprzyjemnych zapachów, przez co często wykorzystywaną podczas profesjonalnego sprzątania po zwłokach, sprzątania po awariach kanalizacji w mieszkaniu, a także czyszczenia w mieszkaniach zagrzybiałych, z pleśnią na ścianach i wieloletnimi zaniedbaniami w utrzymaniu czystości. Ozon ma możliwość rozbijania cząsteczek odpowiadających za nieprzyjemny zapach, w tym także za zapach chemikaliów – proces ozonowania można przeprowadzić po remontach budynków, by szybciej pozbyć się zapachu farby i materiałów remontowych. Ozonowanie zaleca się także w budynkach, które ucierpiały podczas pożarów, powodzi, zalania mieszkania i innych zniszczeniach powodujących gromadzenie się nieprzyjemnego zapachu – metoda skutecznie radzi sobie z oczyszczeniem powietrza i przygotowaniem mieszkania do ponownego, bezpiecznego zamieszkania. Ozonowanie po pożarze z kolei daje pełną możliwość pozbycia się nieprzyjemnego odoru spalenizny w danym lokalu.
Ozonowanie jest również skutecznym sposobem na pozbywanie się drobnoustrojów. W momencie rozpylenia dociera do wszystkich kątów i zakamarków, do których jest w stanie dotrzeć powietrze, co znacząco poprawia skuteczność dezynfekcji pomieszczenia, włącznie z przewodami wentylacyjnymi. Ozon jest w stanie zneutralizować wirusy, bakterie i grzyby, przez co często wykorzystywany jest w ramach dezynfekcji w szpitalach, placówkach medycznych, a od czasu pandemii koronawirusa także w hotelach, autobusach, budynkach użyteczności publicznej oraz mieszkaniach i domach.
Potrzebujesz szybkiej pomocy?
Zadzwoń: +48 725 392 578
Warunki konieczne do zagwarantowania bezpieczeństwa podczas ozonowania
Ozonowanie powinno zostać przeprowadzone w pustym, zamkniętym pomieszczeniu, z którego zostały usunięte wszystkie rośliny oraz zwierzęta. Technicy wykonujący procedurę ozonowania pracują w specjalnych kombinezonach, które zabezpieczają ich skórę przed drażniącym działaniem ozonu. Ze względów bezpieczeństwa, do mieszkania poddanego ozonowaniu można powrócić dopiero po kilku godzinach, gdy opadnie stężenie ozonu – zwykle okres oczekiwania nie trwa więcej, niż 12 godzin, ale w niektórych przypadkach może wydłużyć się nawet do pełnej doby.
Przebywanie w ozonowanym pomieszczeniu możliwe jest wyłącznie w masce gazowej i nie jest zalecane dla osób nie przeszkolonych w procedurze ozonowania. Zadanie warto zlecić profesjonalistom, którzy zastosują właściwe zabezpieczenia i dopuszczą do ponownego używania mieszkania dopiero po spadku stężenia ozonu. Narażenie się na bezpośredni kontakt z wyższymi stężeniami stosowanymi w procedurze ozonowania może skutkować:
- utratą wzroku,
- podrażnieniem dróg oddechowych.
- podrażnieniem skóry,
- zmianami komórkowymi w obrębie płuc.
Człowiek jest w stanie wyczuć zapach ozonu, jednak szybko się do niego przyzwyczaja – aby sprawdzić bezpieczeństwo pomieszczenia po ozonowaniu konieczne jest stosowanie odpowiednich mierników.
Czego używa się do bezpiecznego ozonowania mieszkań?
Ozon to nic innego, jak cząsteczka tlenu składająca się z trzech atomów (O3, a nie jak w przypadku tlenu O2). Ostatni, wolny atom tlenu wchodzi w reakcje z innymi związkami, dzięki czemu ma zdolność do rozbijania różnego rodzaju substancji i skutecznego radzenia sobie z bakteriami, grzybami czy wirusami. To właśnie reaktywność ozonu jest najważniejszym powodem, dla którego ozonowanie wykazuje się tak wysoką skutecznością – używany ostrożnie doskonale usuwa i neutralizuje zapachy oraz ułatwia dezynfekcję, ale w nieodpowiednich rękach może stanowić zagrożenie dla człowieka, więc przedsięwzięcie odpowiednich środków ostrożności będzie w procesie ozonowania kluczowe.
Ozon stosowany w procesie dezynfekcji mieszkań i pomieszczeń zamkniętych podawany jest z pomocą specjalnych generatorów, które przetwarzają pobierany z otoczenia tlen w ozon dzięki drobnym wyładowaniom elektrycznym wewnątrz generatora. Zależnie od powierzchni mieszkania poddawanego ozonowaniu i efektów, jakie chcemy osiągnąć, możliwe jest różne dopasowanie stężenia produkowanego ozonu oraz czasu ozonowania.