Obecnie noszenie ubrań po zmarłej osobie nie jest niczym nadzwyczajnym. Dla wielu ludzi to wyraz szacunku i pamięci po bliskim, podczas gdy inni wolą oddać je potrzebującym. Jednak nie zawsze tak było. Jeszcze do niedawna wierzono w różne przesądy związane z odzieżą pozostawioną po zmarłym. Do dziś najtrudniejszym wyzwaniem jest sam fakt podjęcia próby uporządkowania jej ubrań, rzeczy oraz pamiątek, podczas gdy nadal odczuwamy smutek i żal po jej starcie.
Co o noszeniu odzieży po zmarłym głosiły przesądy?
W dawnych czasach panowało wiele różnych przekonań na temat ubrań po zmarłych:
- Należy odczekać dwa tygodnie od dnia pochówku i wtedy można rozporządzać rzeczami po nieboszczyku: Najczęściej były one dzielone w rodzinie lub rozdawane biednym. Taki zwyczaj panował głównie na terenach wiejskich, gdzie niedostatek materialny był wszechobecny i nikt nie mógł pozwolić sobie na wyrzucenie wciąż dobrej odzieży czy butów.
- Powinno się palić wszystkie ubrania po zmarłym: Uważano bowiem, że noszenie ich przynosi nieszczęście.
- Używanie rzeczy po nieboszczyku utrudnia mu zaznanie spokoju po śmierci, a osoby, które to robią, mogą popaść w poważne kłopoty: Twierdzono, że odzież wciąż emanuje energią zmarłego i dopomina się o swego prawowitego właściciela.
- Nie można nakładać butów osoby zmarłej: Uważano, że odtwarzają one jego drogę – nosząc takie obuwie, można było sprowadzić na siebie problemy oraz rychłą śmierć.
Obecnie przesądy te nie są już kultywowane, a noszenie odzieży po zmarłym nie wydaje się niczym nadzwyczajnym.
Kiedy wyrzucić ubrania po zmarłym?
Moment sprzątania po zmarłym to bardzo indywidualna kwestia. Opróżnianie szafy wiąże się bowiem z silnymi emocjami. Jest to trudne przeżycie, dlatego część osób odczekuje do zakończenia okresu żałoby. Inni zaś porządkują garderobę zaraz po pogrzebie.
Co zrobić z ubraniami po zmarłej osobie?
Odzież po osobie zmarłej należy dokładnie przejrzeć i posegregować. Rzeczy, które są nieco zniszczone bądź mają duże ślady użytkowania, można wyrzucić, a pozostałe z nich – zachować dla siebie lub bliskich. Dobrym rozwiązaniem będzie również oddanie ich potrzebującym. Wcześniej jednak należy zadbać o ich dokładne wyczyszczenie i zdezynfekowanie.
Gdzie oddać ubrania po zmarłym?
Jeżeli nie chcemy zatrzymać ubrań dla siebie, wówczas można oddać je osobom potrzebującym:
- Organizacje pomocowe: Warto się do nich udać i tam pozostawić rzeczy.
- Kontenery stawiane przez PCK: Można w nich umieścić worki z odzieżą. Najczęściej znajdują się one w niedalekiej odległości od kościołów czy na osiedlach mieszkaniowych.
- Wspólnoty parafialne, zajmujące się pomocą osobom potrzebującym: Często przyjmują one używane rzeczy.
- Noclegownie dla bezdomnych: Tam również przydadzą się buty i ubrania.
Jak przygotować ubrania po zmarłym do ponownego użytku?
Przed ponownym użytkowaniem ubrań po zmarłym, należy je odpowiednio zdezynfekować. Jedną z najskuteczniejszych metod będzie ozonowanie. To bezpieczna procedura, która zlikwiduje wszelkie drobnoustroje, nie niszcząc przy tym odzieży.
Innym sposobem jest zastosowanie metody z użyciem suchego lodu, który równie skutecznie wyeliminuje wszelkie bakterie i wirusy.
W tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonych techników Vector, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie, wiedzę i kwalifikacje z zakresu sprzątania po zmarłych.
Potrzebujesz profesjonalnej dezynfekcji?
Postaw na sprawdzone metody firmy Vector – zadzwoń:
Rzeczy po zmarłym, które nadają się do ponownego użytku, warto w odpowiedni sposób zdezynfekować i zachować lub przekazać osobom potrzebującym. W ten sposób pomagamy innym, zachowując pełen szacunek do osoby zmarłej.